🔗onestore.link

Badanie własne

Co się dzieje z linkiem do aplikacji otwartym w Instagramie i TikToku: zmierzyliśmy 74,000 przekierowań

Wstępne ładowania, których nikt nie widzi, webview TikToka, który blokuje sklep, i App Store otwierający się nad stroną: co pokazują nasze logi przekierowań.

Opublikowano · Adrien De Coster

Krótka odpowiedź

Spośród 74,713 wejść z przeglądarek wbudowanych w aplikacje na Androidzie w ciągu 30 dni 9.1% stanowiły strony, które Instagram lub Facebook załadował w tle i porzucił po około 30 sekundach, zanim ktokolwiek je zobaczył. W TikToku na Androidzie to, czy Play Store się otworzy, zależy od webview, którego używa TikTok: jeden format user-agenta docierał do sklepu w 85% sesji, dwa pozostałe w 12–14%, na tych samych linkach i w te same dni. Na iOS Instagram i Facebook otwierają App Store nad przeglądarką w aplikacji, więc strona nigdy nie przechodzi w tło, a odsetek otwarć sklepu mierzony ze strony wynosi 13–56%, mimo że przekazanie zadziałało.

Te liczby pochodzą z logów przekierowań usługi inteligentnych linków: jeden adres URL, który kieruje telefon do App Store lub Google Play. Za każdym razem, gdy link zostaje otwarty w aplikacji społecznościowej, serwujemy małą stronę, która przekazuje odwiedzającego do sklepu, a ta strona raportuje, co stało się potem. Poniżej: co mówią te raporty, jak je zmierzyliśmy i gdzie pomiar się kończy.

Dane

OkresCoWolumen
30 dni do 2026-10-12Wejścia z przeglądarek w aplikacjach na Androidzie, rekonstrukcja na poziomie sesji74,713
2026-09-27 → 2026-10-26Załadowania stron w przeglądarkach aplikacji, wszystkie platformy109,253
2026-10-20 → 2026-10-26To samo, odtworzone w sesje na potrzeby tabel lejka30,535
2026-10-16 → 2026-10-26Preloady sklasyfikowane przez samą stronę1,679
90 dni do 2026-10-15, potem 30 dni do 2026-10-26TikTok na Androidzie, sesje według formatu webview73 + 1,247
Załadowania stron w przeglądarkach aplikacji, 30 dni do 2026-10-26
Przeglądarka w aplikacjiAndroidiOS
Instagram50,16116,675
Facebook27,9119,441
TikTok3,7551,219
Zwykła przeglądarka (zwykłe 302, dla porównania)24,18524,627

Dwie rzeczy widać jeszcze przed jakąkolwiek analizą. Aplikacje Meta przysyłają dużo więcej ruchu niż TikTok. A na Androidzie ponad trzy czwarte wszystkich wejść przychodzi przez przeglądarkę w aplikacji, a nie przez Chrome.

Jak strona raportuje, co się stało

Gdy link zostaje otwarty w przeglądarce wbudowanej w aplikację, strona robi trzy rzeczy i dla każdej wysyła beacon:

Strona internetowa nie widzi App Store ani Play Store. Wszystko poniżej jest wywnioskowane z tych trzech sygnałów, a sekcja o ograniczeniach mówi, gdzie to wnioskowanie przestaje działać.

Wniosek 1: mniej więcej 1 na 11 wejść z Meta na Androidzie to preload, którego nikt nie widział

W ciągu 30 dni do 12 października wyraźna grupa sesji na Androidzie zachowywała się tak, jak nie zachowałaby się żadna wizyta człowieka: strona się ładowała, licznik przekazania nigdy nie ruszał, a strona była niszczona 29 do 31 sekund później. Brak auto, brak stuck, brak dotknięcia. Na iOS nie było niczego podobnego.

To podpis przeglądarki w aplikacji Instagrama i Facebooka, która wstępnie ładuje link z feedu, trzyma go ukrytego i wyrzuca, gdy użytkownik przewija dalej. Strona wykonała nasz JavaScript, więc wejście zostało zapisane. Nikt nigdy na nie nie spojrzał.

30 dni do 2026-10-12
PopulacjaWejściaPreloadyUdział
Wszystkie wejścia, wszystkie platformy139,1996,7904.9%
Android95,6486,7907.1%
Android w aplikacjach74,7136,7909.1%
Android w aplikacjach, bez największego linku——4.9%
Najbardziej dotknięty pojedynczy link35,3374,86413.8%

Sprawdziliśmy kryterium na sesjach, które były wyraźnie ludzkie: spełniało je 0 z 17,606 sesji, w których sklep otworzył się 2–3 s po przekazaniu, i 0 z 244 sesji, w których ktoś dotknął przycisku sklepu.

Udział zmienia się z tygodnia na tydzień: 6.8% w ostatnim tygodniu tego okresu, a wcześniej 8.8%, 10.6% i 10.0%. Koncentruje się też tam, gdzie działają płatne kampanie na Instagramie: 72% preloadów w tym okresie pochodziło z jednego linku za dużą kampanią na Instagramie.

Od 16 października strona sama klasyfikuje to w czasie działania: zgłasza preload zamiast wyjścia, gdy ginie po co najmniej 20 s, nie będąc nigdy pokazana. Oto co wyłapała od tamtej pory:

2026-10-16 → 2026-10-26
Przeglądarka w aplikacjiZaładowania stronPreloadyUdział
Instagram, Android15,1001,1527.6%
Facebook, Android19,8304772.4%
TikTok, Android3,64810.03%
Instagram, iOS5,965450.8%
Facebook, iOS6,13440.07%

Ten licznik w czasie działania to dolna granica. Preload, który ginie, nie wykonując żadnego skryptu, nie zostawia beaconu, a reguła w czasie działania jest surowsza niż historyczna rekonstrukcja.

Dlaczego to ważne. Jeśli liczysz kliknięcia na przekierowaniu, mniej więcej jedno na 13 „kliknięć” z Instagrama na Androidzie nigdy nie zostało zobaczone przez człowieka. Twój stosunek kliknięć do instalacji dla tego kanału wygląda gorzej, niż jest, a panel kampanii zbudowany na surowych trafieniach przekierowania zawyża zasięg mniej więcej o tyle.

Wniosek 2: TikTok blokuje Play Store zależnie od tego, którego webview używa

W TikToku na Androidzie część odwiedzających nigdy nie opuszcza strony: przekazanie zostaje uruchomione, a TikTok pokazuje własne okno („The action cannot be completed”). Nie dzieje się to przy każdym linku i przez tygodnie wyglądało na zależne od linku. Nie jest. Zależy od przeglądarki w aplikacji, której TikTok używa dla danego odwiedzającego, a zdradza ją user-agent:

FormatPostać user-agenta
A… Chrome/151 Mobile Safari/537.36 musical_ly_46.8.3
BVersion/4.0 … musical_ly_2024509000 JsSdk/1.0 … BytedanceWebview
CVersion/4.0 … musical_ly_2024701040 AppName/musical_ly ByteLocale/…

Sesja liczy się jako udana, gdy przekazanie zostało uruchomione, a strona się ukryła, i jako nieudana, gdy pojawiła się karta awaryjna. Odsetek to udane / (udane + nieudane), na urządzenie i dzień:

Format90 dni do 2026-10-1530 dni, 2026-09-27 → 10-26
A23 / 26 (88%)827 / 969 (85%)
B0 / 17 (0%)34 / 245 (14%)
C5 / 30 (17%)4 / 33 (12%)

Porównanie, które rozstrzyga sprawę, utrzymuje stały link i dzień, bo proporcje formatów zmieniają się z tygodnia na tydzień:

Ten sam link, te same dni (30 dni)
LinkFormat AFormat B
Link 1560 / 674 (83%)32 / 192 (17%)
Link 2257 / 285 (90%)2 / 47 (4%)

Ten sam link, ten sam kod przekierowania, ten sam dzień: jeden webview pozwala otworzyć sklep, a drugi przeważnie nie. Własne domeny nie robiły różnicy w danych z 90 dni. TikTok nie dokumentuje tego okna, tego, co je wywołuje, ani tego, którzy użytkownicy dostają który webview, więc podział według user-agenta to wszystko, co mamy.

Dlaczego to ważne. Żadna postać adresu URL tego nie naprawia: wyjście przez intent:// i zwykły adres https://play.google.com dostają tę samą odmowę. Możesz natomiast nie ukrywać wyjścia: w TikToku pokaż od razu instrukcję „otwórz w przeglądarce” i przycisk kopiowania, zamiast po upływie limitu czasu.

Wniosek 3: na iOS App Store otwiera się nad przeglądarką w aplikacji

Na Androidzie po przekazaniu strona w większości sesji się ukrywa, zwykle 1 do 3 sekund później. Na iOS w Instagramie i Facebooku często tak się nie dzieje, choć przekazanie zostało uruchomione niemal w każdej sesji:

7 dni, 2026-10-20 → 10-26. Kolumny po „Przekazanie uruchomione” to udziały sesji, w których zostało uruchomione; sesja może być nadal widoczna po 2.2 s i ukryć się później.
Przeglądarka w aplikacjiZaładowania stronPrzekazanie uruchomioneStrona ukryta…w ciągu 4 sWidoczna po 2.2 s
Instagram, Android7,19077.5%90.0%75.9%47.6%
Facebook, Android13,60072.4%73.8%39.6%77.8%
TikTok, Android2,92047.1%85.2%79.5%7.6%
Instagram, iOS2,88194.6%55.9%41.7%64.2%
Facebook, iOS3,07887.0%13.1%7.9%65.6%
TikTok, iOS86693.8%50.5%23.8%75.2%

Gdyby dwie trzecie odwiedzających z iOS naprawdę utknęły przed widoczną kartą awaryjną z przyciskiem „Otwórz App Store”, spora część by go dotknęła. Tak się nie dzieje: przycisku dotyka 0.9% załadowań stron na iOS w Instagramie i 0.4% w Facebooku. Nie ma też wersji iOS, na której to „działa”:

Wszystkie trzy aplikacje, 7 dni
Główna wersja iOSSesje z przekazaniemStrona ukryta
1612724.4%
1710633.0%
1895833.3%
263,71139.3%
271,24934.3%

Pasujące wyjaśnienie jest takie, że w Instagramie i Facebooku na iOS App Store pojawia się nad przeglądarką w aplikacji, nie spychając jej w tło. Strona przez cały czas pozostaje „widoczna”, więc visibilitychange i pagehide nigdy się nie uruchamiają, choć odwiedzający patrzy na App Store.

Dlaczego to ważne. Każda metryka, która wnioskuje o otwarciu sklepu z tego, że strona znika z ekranu, jest na iOS błędna. Kiedyś pokazywaliśmy klientom odsetek „zasięgu sklepu” zbudowany dokładnie w ten sposób i mówił on 10 z 12 płacących klientów, że działające linki są zepsute. Usunęliśmy go. Na iOS wiarygodny sygnał instalacji jest po stronie sklepu: raporty kampanii w App Store Connect, z tokenem dostawcy (pt) i tokenem kampanii (ct) w adresie App Store.

Mniejsze rzeczy, które zmierzyliśmy po drodze

Metoda

Ograniczenia

Co z tym zrobić

  1. Uruchamiaj przekazanie przy ładowaniu. Strona, która czeka na dotknięcie, traci większość odwiedzających z aplikacji. Zostaw ręczny przycisk jako zapas, pokazywany tylko wtedy, gdy przekazanie wyraźnie się nie udało.
  2. Na Androidzie używaj `intent://` z `S.browser_fallback_url`. Adres https://play.google.com w webview otwiera stronę internetową Play Store, która bez logowania niczego nie zainstaluje.
  3. Daj wolnemu sklepowi czas. Odczekaj co najmniej 3 s, zanim uznasz, że przekazanie się nie udało, i nadal licz późne wyjście.
  4. W TikToku pokaż wyjście od razu: „··· → Otwórz w przeglądarce” i przycisk kopiowania linku. Żadna zmiana adresu URL nie usunie odmowy TikToka.
  5. Nie licz preloadów Meta jako kliknięć. Jeśli raportujesz kliknięcia z przekierowania, licz się z tym, że 2–9% wejść z Instagrama i Facebooka na Androidzie to strony, których nikt nie widział.
  6. Mierz instalacje w sklepie, linkami kampanii App Store Connect (pt + ct) na iOS i Play Install Referrer na Androidzie, a nie zdarzeniami na stronie.

Tworzymy onestore.link, który domyślnie robi wszystkie sześć rzeczy dla każdego linku, a powyższe dane pochodzą z jego logów przekierowań.

Pytania i odpowiedzi

Jaki odsetek kliknięć linków z Instagrama na Androidzie to preloady?

W ciągu 30 dni do 2026-10-12 9.1% wejść z przeglądarek w aplikacjach na Androidzie (Instagram i Facebook) stanowiły strony, które aplikacja załadowała w tle i porzuciła po około 30 sekundach, niewidziane. Od 2026-10-16 własna kontrola strony w czasie działania wyłapuje 7.6% na Instagramie na Androidzie i 2.4% na Facebooku na Androidzie, jako dolną granicę. Na iOS to mniej niż 1%.

Dlaczego Play Store nie otwiera się z przeglądarki w aplikacji TikTok?

Aplikacja TikTok na Androida używa kilku przeglądarek wbudowanych. W jednej (wersja musical_ly_ z kropkami i bez Version/4.0 w user-agencie) 85% sesji dotarło do Play Store w ciągu 30 dni. W dwóch pozostałych (Version/4.0 z JsSdk/BytedanceWebview albo z AppName/musical_ly) udało się to tylko w 12–14%, na tych samych linkach i w te same dni. TikTok sam blokuje przekazanie, niezależnie od postaci adresu URL.

Czy strona internetowa może wiedzieć, że App Store otworzył się na iOS?

Nie w Instagramie ani w Facebooku. App Store otwiera się nad przeglądarką w aplikacji, więc strona nigdy się nie ukrywa i visibilitychange się nie uruchamia. W ciągu 7 dni tylko od 13% (Facebook) do 56% (Instagram) przekazań na iOS kończyło się ukryciem strony, a mniej niż 1% odwiedzających dotknęło przycisku awaryjnego. Wiarygodnym sygnałem są raporty kampanii w App Store Connect.

Ile trwa otwarcie Play Store z przeglądarki w aplikacji?

Na Androidzie strona ukrywa się 2–3 sekundy po przekazaniu w większości udanych sesji, a na wolniejszych telefonach do 8 sekund później. Karta awaryjna pokazana po 2 sekundach pojawia się przed sklepem w wielu sesjach, które właśnie miały się udać.

Jak często przekierowanie do sklepu z aplikacjami naprawdę zawodzi w Instagramie?

W 7,357 odtworzonych sesjach z Instagrama na Androidzie wzorzec prawdziwej porażki (przekazanie uruchomione, potem nic, a odwiedzający ponownie dotyka linku) wynosił 1.9%. Większość pozornych porażek w surowych danych lejka to artefakty pomiaru: zgubione beacony, wolny sklep albo preloady.

Czy własna domena zmienia to, jak TikTok traktuje link?

Nie. W ciągu 90 dni linki z własną domeną i bez niej były blokowane w ten sam sposób. Decyduje przeglądarka w aplikacji, której TikTok używa dla danego odwiedzającego.

Odkryj więcej